Governance

Board of Directors

Foundation GovernorsDate of Appointment / Reappointment (R)Date Term of Office EndsGovernor Role Committees
(Appointed by the RC Diocese of Hexham and Newcastle)(Term of office – 4 Years)2016 / 20172016 / 2017
Monsignor Andrew Faley 23.10.1322.10.17Appeals & Ethos/Safeguarding
Mr Colin Finlay01.09.12
01.09.16 (R)
31.08.16
31.08.20
RE Link
HT Performance Management
Ethos/Safeguarding (Chair)
Pupil Disciplinary & Staffing
Teaching, Learning, Achievement
Fr Christopher Hughes28.09.1527.09.19Pupil Disciplinary
Mrs Catherine Jeffrey01.12.1430.11.18Pupil Premium LinkAudit (Chair)
Finance & Hearing
Mr Richard Lowery08.09.1407.09.18Health & Safety LinkFinance (Chair)
Audit & Appeals
Dr Angela Macoscar01.12.1430.11.18Science/STEM LinkAdmissions (Chair)
Appeals
Teaching, Learning, Achievement (Chair)
Mr Conrad Masiiwa11.03.1510.03.19HT Performance Management Audit & Finance
Hearing
Mr Michael Ronan 08.09.1407.09.18ChairAudit & Finance
Mrs Fiona Stevenson01.09.12
01.09.16 (R)
31.08.16
31.08.20
English Link /
HT Performance Management
Pupil Disciplinary (Chair)
Staffing (Chair)
Teaching, Learning, Achievement
Mr Frederick Colin Stimpson 01.09.12
01.09.16 (R)
31.08.16
31.08.20
Vice Chair / HT Performance Management Audit & Finance
Admissions
Mrs Christine Wright01.09.1631.08.20Admissions & Pupil Disciplinary
Headteacher
Mr David WatsonN/AN/AAll except Hearing, Appeals & Pupil Disciplinary
Governor (appointment approved by Chair)
Miss Clare Langley01.09.1631.08.20Pupil Disciplinary
Staffing & Hearing
Parent Governors (Elected)
Mrs Rosemary Anderson01.09.1531.09.19Maths LinkStaffing
Teaching, Learning, Achievement
Mrs Salome Bolton23.10.1422.10.18Extra-curricular
Activities Link
Audit & Finance
Staffing & Hearing
Teaching, Learning, Achievement
Mr David Campbell01.09.1631.08.20SEN LinkAudit & Finance
Mrs Julie Connolly23.10.1422.10.18Safeguarding / Attendance LinkAdmissions & Ethos,/Safeguarding
Pupil Disciplinary
Staff Governors (Elected)
Ms Helen Bell01.09.1431.08.18Admissions
Teaching, Learning, Achievement
Miss Catherine Edwards01.09.12
01.09.16 (R)
31.08.16
31.08.20
Single Equality LinkEthos/Safeguarding
Ms Lisa Hagan01.09.1331.08.17Ethos/Safeguarding

 

The Board of Governors/Directors of the Company consists of 11 Foundation Governors, 3 Staff Governors, 1 Ex Officio Governor (Headteacher), 4 Parent Governors and one ‘Governor’ as stated in the Articles of Association (Articles 45 – 58). Please note: The Chair and Vice Chair of Governors can be contact via Mrs Linda McArdle, Head of Governance on 0191 2588360.

 

Former Governors

Foundation GovernorsDate of AppointmentDate Term of Office Ends
(Appointed by the Roman Catholic Diocese of Hexham and Newcastle)(Term of office – 4 Years)
Monsignor Andrew Faley23.10.1322.10.17
Mr Colin Finlay01.09.1231.08.16
Mrs Judith Hetherington01.09.1231.08.16
Fr Christopher Hughes28.09.1527.09.19
Mrs Catherine Jeffrey01.12.1430.11.18
Mr Richard Lowery08.09.1407.09.18
Dr Angela Macoscar01.12.1430.11.18
Mr Conrad Masiiwa11.03.1510.03.19
Mr Michael Ronan (Vice Chair)08.09.1407.09.18
Mrs Fiona Stevenson01.09.1231.08.16
Mr Frederick Colin Stimpson (Chair)01.09.1231.08.16
Headteacher
Mrs Diane DonkinN/AN/A
Governor Vacancy
Parent Governors (Elected)
Mrs Rosemary Anderson01.09.1531.09.19
Mrs Salome Bolton23.10.1422.10.18
Mrs Julie Connolly23.10.1422.10.18
Mrs Kelly Gallagher23.10.1422.10.18
Staff Governors (Elected)
Ms Helen Bell01.09.1431.08.18
Miss Catherine Edwards01.09.1231.08.16
Ms Lisa Hagan01.09.1331.08.17

The Board of Governors/Directors of the Company consists of 11 Foundation Governors, 3 Staff Governors, 1 Ex Officio Governor (Headteacher), 4 Parent Governors and one ‘Governor’ as stated in the Articles of Association (Articles 45 – 58).

 

Please note: The Chair and Vice Chair of Governors can be contact via Mrs Linda McArdle, Head of Governance on 0191 2588360.

Register of Business Interests 2016 2017

 

Related Documents

 

Governor Meetings

 

Governor Attendance

 

Governor Procedures

 

Archived Governance